PETRŽALSKÉ SKLAMANIE

Autor: Oliver Kríž | 8.6.2006 o 10:44 | Karma článku: 1,98 | Prečítané:  239x

Vo sovojom príspevku by som sa rád krátko vrátil k ostaným petržalským doplňujúcim voľbám starostu, ktoré sa skončili prekvapujúcim fiaskom. Zvíťazil v nich totiž slabomyseľný populista a veľkohubý táraj, ktorý voličom rozdával za ich hlasy fény a hriankovače. Nakoniec naštastie všetko dopadlo v celku dobre.

Ako to vlastne bolo?

Keďže bývalý petržalský starosta Vladimír Bajan bol koncom roka 2005 zvolený do funkcie predsedu bratislavského VÚC, zostala Petržalka bez riadne zvoleného starostu. Obdobie kedy jeho úlohy plnila prvá vicestarostka malo skončiť 13. mája, kedy sa tu konali tzv. doplňujúce voľby starostu. Už počas predvolebnej kampane sa objavila nová tvár: nezávislý kandidát Peter Matúška, ktorý sľuboval Internet zadarmo pre všetkých. Na svojich bilboardoch sa odvolával na podporu Slobodného fóra a HZDS-ĽS. Do 24 hodín od vylepenia prvých plagátov však Matúška z nich stiahol logo druhého menovaného subjektu. Jeho bezduchá kampaň zaujala len jedným: bola štedro finančne dotovaná z neznámych zdrojov. Inak tohto politického naivistu nikto nebral vážne.

Zákerná kampaň

Kandidát Matúška počas predvolebnej kampane opakovane flagrantne porušil viaceré normy; volebný zákon, zákon o obecnom zriadení, volebné moratórium a hlavne eticko-morálne princípy kampane. Neoprávnene používal erb Petržalky a na pútačoch sám seba označoval funkciou starosta. Verejnosť zavádzal aj iným spôsobom: vo svojom volebnom plátku sa odvolával na neexistujúcu agentúru, podľa ktorej prieskumu mal najväčšie šance na víťazstvo.  Cez noc nezákonne „ozdobil“ Petržalku malými drevenými doštičkami, ktoré kladivom vtĺkol do verejnej zelene. Počas predvolebných diskusií viackrát klamal a zavádzal verejnosť. Bolo evidentné, že chce vyhrať za každú cenu

Vrcholom bolo Matúškovo konanie počas volebného moratória, ktoré úspešne ignoroval. Hranicu všetkého prekročil v deň konania volieb. Nad Petržalkou lietalo lietadlo s nápisom: Bajan volí Matúšku. Vladimír Bajan (ktorý verejne podporuje M. Ftáčnika) sa od celej veci dištancoval a začal zvažovať právne kroky. Pred volebnými miestnosťami rozdávali ľudia z tímu Petra Matúšku voličom lacné hodinky, fény žehličky a hriankovače. Samozrejme za hlas pre Matúšku. Dehonestujúce a smutné: prehra ľudskej dôstojnosti a víťazstvo plytkej arogancie.

Podvodné víťazstvo

Výsledky volieb dopadli prekvapujúco. Gauner Matúška vyhral o 128 hlasov pred Milanom Ftáčnikom. Všetci členovia miestnej volebnej komisie zhodne odmietli podpísať zápisnicu a podávajú oznámenie ústrednú volebnú komisiu. Trestné oznámenie chce podať aj Vladimír Bajan za zneužitie svojho mena. Ostatní traja relevantní kandidáti rovnako bijú na poplach a spoločne podávajú sťažnosť na Najvyšší súd. Nech prípad dopadne akokoľvek Petržalka si strelila vlastný gól.

V čom spočíva tragédia?

Problém má viacero rovín. Osobne nevnímam najtragickejšie fakt, že voľby vyhral slaboduchý populista. Podobné veci sa stávajú aj v iných krajinách a na dôležitejších postoch. Samotný pán Matúška sa možno dostal do situácie, v ktorej ani sám nechcel byť: bezbranná figúrka v hre, za ktorou stoja osoby finančne podporujúce jeho kampaň. Preňho nastal čas dlh vrátiť.

Oveľa viac ma trápi postoj Petržalčanov, ktorí na výsledku nesú nemalú mieru zodpovednosti. Vyše 100.000 voličov. Krčmové reči o tom čo všetko je zlé, a ako by sa veci mali zmeniť, končia asi pri treťom pive. Zbabelých 89% oprávnených voličov ignorovalo voľby. Asi im nezáleží na tom, ako sa bude rozvíjať ich bezprostredné okolie. Ich záujem sa zúžil len na ich malý osobný svet a vyše 700 miliónov verejných financií v rozpočte mestskej časti im je ukradnutých. Hlavne že sa vedia sťažovať.

Ďalším smutným číslom je 3.062 hlasov pre Petra Matúšku. To je počet občanov, ktorí buď naleteli prázdnym sľubom bezduchej masívnej kampane, alebo sa jednoducho ulakomili na hodinky, fén či hriankovač... Smutné.

A teraz k mojej osobe: cítim sa frustrovaný a bez entuziazmu. Keď som bol v roku 2002 zvolený za poslanca miestneho zastupiteľstva v Petržalke, nastupoval som do funkcie plný elánu a predsavzatí. Bol som rozhodnutý hájiť záujmy občanov Petržalky a posúvať veci k lepšiemu. Myslím, že sa mi to za ostatných tri a pol roka celkom darilo. Snažil som sa o to, aby sa Petržalka stala lepším miestom pre život. Ale po výsledku ostatných volieb starostu som zmetený; Stojí to vôbec zato? Koho mám zastupovať? Tých 89% apatických občanov? Alebo tých 3.062 teliatok, ktoré si hocikto môže kúpiť „ligotavými korálkami“? Nemal by som sa radšej viac venovať svojej rodine? Svoju ďalšiu aktivitu vo verejnom živote momentálne veľmi zvažujem. Útechou mi je zatiaľ len tých pár tisíc uvedomelých voličov, ktorí si svedomito splnili svoju povinnosť. Prišli voliť a rozhodovali sa na základe volebného programu a svojho presvedčenia. Vybrali si niektorého z kandidátov, ktorí dodržujú pravidlá. Nech žije fair play.

Výsledok?

Ústavný súd naštastie rozhodol o predbežnom opatrení a zakázal miestnej volebnej komisií vydať Matúškovi osvedčenie o zvolení. Nástp síl zla je aspoň na čas zažehnaný. Pevne verím že Ústavný súd rozhodne o neregulérnosti volieb a vyhlasi ich za neplatné. Taktiež dúfam, že táto príhoda s podvodníkom bude dostatočným varovaním pre petržalských voličov pre komunalne voľby 2006.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Mistrík odstúpil z prezidentského súboja, podporil Čaputovú

Mistríkovo rozhodnutie ocenil aj prezident Kiska a tiež podporil Čaputovú.

KOMENTÁR PETRA TKAČENKA

Toto by Čaputová nemala zahodiť

Po dvadsiatich rokoch môže prvé kolo vyhrať blok mimo Smeru a HZDS.

AUTO

Prichádza malé SUV Škoda Kamiq. Aké sú naše prvé dojmy?

Zaboduje priestorom aj bohatou výbavou.


Už ste čítali?