V Petržalke pribudli nové polopodzemné kontajnery

Autor: Oliver Kríž | 26.11.2017 o 16:11 | Karma článku: 1,00 | Prečítané:  272x

Polopodzemné kontajnery tvoria bežnú súčasť koloritu moderných, environmentálne uvedomelých mestských sídiel v celej západnej Európe.

Preto som spolu s priateľmi z tímu Mladá Bratislava vyvinul iniciatívu, aby spoločnosť OLO začala skúšobne budovať moderné, polopodzemné kontajnery na území hlavného mesta. O pilotný projekt prejavilo záujem až 23 správcovských spoločností z celej Bratislavy. Spoločnosť OLO posudzovala viaceré kritériá: majetkovo-právne vysporiadanie, dostupnosť pre zvozovú techniku, dispozičné riešenie miesta ale aj hustotu inžinierskych sietí. Napokon došlo k výberu 4 bratislavských lokalít: ulice Žižkova (v Starom meste), Družicová (Ružinov), Stavbárska (Vrakuňa) a tiež Budatínska 17 (Petržalka).  Veľmi sa teším, že sa podarilo jedno takéto stanovisko umiestniť práve v našej mestskej časti a verím, že ho ľudia budú využívať.

Výhody moderných nádob na komunálny odpad, spočívajú najmä v ich estetickejšom a hygienickejšom riešení. Na rozdiel od bežných kontajnerov, sú tieto ekologickejšie, keďže ich konštrukcia a hĺbka bráni ich opätovnému vyberaniu a znečisťovaniu okolia. Zapustenie kontajnerov pod zem tiež bráni prístupu zvierat a hmyzu. Navyše, výhodou takéhoto zberu odpadu je aj minimalizovanie zápachu a znižovanie emisií.

Zberné vrece je umiestnené v hĺbke cca 1,5 metra a vyprázdňuje sa zo spodnej časti zberového vreca. Vhadzovací otvor tak ostáva čistý a manipulácia s kontajnerom pri vývoze je jednoduchá a hygienická. Výhodou je tiež omnoho väčšiu kapacita, pričom jeden takýto kontajner s objemom 5 m3, vie nahradiť 6 kusov bežných kontajnerov s objemom 1100 litrov. Polopodzmený kontajner na sklo má objem 3 m3. Ak sa tento nový systém osvedčí a obyvatelia s ním budú spokojní, vynasnažím sa presadiť viac polopodzemných kontajnerov pre celú Petržalku.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

SVET

Mayová zažila historickú prehru. Čo bude ďalej s brexitom?

O Mayovej vláde rozhodnú poslanci v stredu.

Komentár Petra Schutza

Poslanci vrhli Britániu do najhlbšej krízy v moderných dejinách

Európu vrhli do stavu najvyššej neistoty.

DOMOV

Na severe Slovenska sú bez elektriny opäť tisíce ľudí

Problémy spôsobuje topiaci sa sneh.


Už ste čítali?