Zákaz hazardu: Zvoľme si ťažšiu cestu

Autor: Oliver Kríž | 19.2.2017 o 18:57 | (upravené 19.2.2017 o 19:29) Karma článku: 4,16 | Prečítané:  610x

Mám za sebou jedno z najťažších rozhodnutí vo svojom živote a taktiež jedno z najdôležitejších hlasovaní, akého som sa mal možnosť v mestskom zastupiteľstve zúčastniť. Môj postoj k téme som zvažoval mesiace odkedy téma začala žiť

Absolvoval som množstvo rozhovorov s občanmi, aktivistami, mojimi voličmi, kolegami poslancami, ale aj novinármi. Kládol som si množstvo otázok, viedol vnútorný dialóg, zaujímal som sa o rôzne modely fungovania hazardu v mestách iných európskych krajín. Analyzoval som rôzne formy hazardu a aj to, prečo vôbec tento fenomén ako taký v spoločnosti existuje a prečo sú medzi nami ľudia, ktorí mu podľahli a prepadli závislosti na ňom. Kládol som si otázku, či existuje učinný spôsob, ako tento jav vykoreniť úplne. Snažil som sa spoznať a uchopiť tému hazardu v celej svojej šírke tak, aby bolo minimum toho čo o nej neviem v záujme nájdenia najlepšieho možného riešenia.

 

Výsledkom môjho poznania sú tieto základné tézy:

  • Hazard a rôzne jeho formy tu vždy boli, sú a takisto budú. Rovnako sa vždy nájdu ľudia, ktorí si k nemu nájdu cestu, pretože náš svet je jednoducho takto koncipovaný a ignorovať tento fakt je prejavom arogancie a nadutosti.
  • Je správne mať hazard pod kontrolou a najhoršie čo môžeme spraviť, je zatvoriť pred týmto problémom oči.
  • Je smutným faktom, že v samotnej Bratislave je herní príliš veľa a je nutné ich počet zásadne zredukovať a oveľa prísnejšie regulovať. Herne v obytných domoch a na sídliskách by mali zaniknúť úplne. Ale taktiež platí aj to, že kultivovaný hazard v hoteloch a kasinach, ma svoje miesto a je súčasťou urbannej kultúry európskych miest tak, ako k nim patria povedzme kaviarne.
  • Zároveň je absolútne nevyhnutné zvyšiť informovanosť a osvetu o rizikách, ktoré zo sebou prináša výherné zábavné hranie. Je nutné investovať nepomerne viac zdrojov a úsilia do pomoci ľudom, ktorí prepadli gamblerstvu. Domnievam sa, že zdroje potrebné na tieto aktivity, musí z princípu generovať odvetvie samo. Vytlačením herní do ilegality sa dobrovoľne zriekame týchto prostriedkov a prenecháme ich rôznym mafiám a vagabundom.

 

Zvoľme si ťažšiu cestu. Cestu poctivého hľadania pravdy a správnych riešení. Žiaľ ako sa zdá, pár dni po hlasovaní je záujem o korektnú diskusiu prakticky nulový. Naopak: odvšadial sa vyrojili cynickí demagógovia, informovaní žalobcovia, rýchlokvasení znalci... Socialnymi sieťami tupo duní hysterický krik, horlivo sa nálepkuje, pyšne, bez štipky pokory vynášajú súdy tí, ktorí by o pokore mali vedieť najviac, v prostučkej nádeji, že voličská priazeň ich neminie, si hovejú v polohe tých "dobrých".

Zvolil som si ťažšiu cestu a aj s odstupom niekoľkých dni svoje rozhodnutie neľutujem. Naopak som rád, že zoči-voči obrovskému nátlaku som svojmu najhlbšiemu vnútornému presvedčeniu neuhol.

Na záver by som chcel vyjadriť nádej, že diskusia po uplynutí určitého času  bude ďalej pokračovať, a to v tolerantnejšom a vecnejšom duchu. A hlavne v záujme čo najskoršieho a najlepšieho možného riešenia.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Mistrík odstúpil z prezidentského súboja, podporil Čaputovú

Mistríkovo rozhodnutie ocenil aj prezident Kiska a tiež podporil Čaputovú.

KOMENTÁR PETRA TKAČENKA

Toto by Čaputová nemala zahodiť

Po dvadsiatich rokoch môže prvé kolo vyhrať blok mimo Smeru a HZDS.

AUTO

Prichádza malé SUV Škoda Kamiq. Aké sú naše prvé dojmy?

Zaboduje priestorom aj bohatou výbavou.


Už ste čítali?