Zákaz hazardu: Zvoľme si ťažšiu cestu

Autor: Oliver Kríž | 19.2.2017 o 18:57 | (upravené 19.2.2017 o 19:29) Karma článku: 4,16 | Prečítané:  540x

Mám za sebou jedno z najťažších rozhodnutí vo svojom živote a taktiež jedno z najdôležitejších hlasovaní, akého som sa mal možnosť v mestskom zastupiteľstve zúčastniť. Môj postoj k téme som zvažoval mesiace odkedy téma začala žiť

Absolvoval som množstvo rozhovorov s občanmi, aktivistami, mojimi voličmi, kolegami poslancami, ale aj novinármi. Kládol som si množstvo otázok, viedol vnútorný dialóg, zaujímal som sa o rôzne modely fungovania hazardu v mestách iných európskych krajín. Analyzoval som rôzne formy hazardu a aj to, prečo vôbec tento fenomén ako taký v spoločnosti existuje a prečo sú medzi nami ľudia, ktorí mu podľahli a prepadli závislosti na ňom. Kládol som si otázku, či existuje učinný spôsob, ako tento jav vykoreniť úplne. Snažil som sa spoznať a uchopiť tému hazardu v celej svojej šírke tak, aby bolo minimum toho čo o nej neviem v záujme nájdenia najlepšieho možného riešenia.

 

Výsledkom môjho poznania sú tieto základné tézy:

  • Hazard a rôzne jeho formy tu vždy boli, sú a takisto budú. Rovnako sa vždy nájdu ľudia, ktorí si k nemu nájdu cestu, pretože náš svet je jednoducho takto koncipovaný a ignorovať tento fakt je prejavom arogancie a nadutosti.
  • Je správne mať hazard pod kontrolou a najhoršie čo môžeme spraviť, je zatvoriť pred týmto problémom oči.
  • Je smutným faktom, že v samotnej Bratislave je herní príliš veľa a je nutné ich počet zásadne zredukovať a oveľa prísnejšie regulovať. Herne v obytných domoch a na sídliskách by mali zaniknúť úplne. Ale taktiež platí aj to, že kultivovaný hazard v hoteloch a kasinach, ma svoje miesto a je súčasťou urbannej kultúry európskych miest tak, ako k nim patria povedzme kaviarne.
  • Zároveň je absolútne nevyhnutné zvyšiť informovanosť a osvetu o rizikách, ktoré zo sebou prináša výherné zábavné hranie. Je nutné investovať nepomerne viac zdrojov a úsilia do pomoci ľudom, ktorí prepadli gamblerstvu. Domnievam sa, že zdroje potrebné na tieto aktivity, musí z princípu generovať odvetvie samo. Vytlačením herní do ilegality sa dobrovoľne zriekame týchto prostriedkov a prenecháme ich rôznym mafiám a vagabundom.

 

Zvoľme si ťažšiu cestu. Cestu poctivého hľadania pravdy a správnych riešení. Žiaľ ako sa zdá, pár dni po hlasovaní je záujem o korektnú diskusiu prakticky nulový. Naopak: odvšadial sa vyrojili cynickí demagógovia, informovaní žalobcovia, rýchlokvasení znalci... Socialnymi sieťami tupo duní hysterický krik, horlivo sa nálepkuje, pyšne, bez štipky pokory vynášajú súdy tí, ktorí by o pokore mali vedieť najviac, v prostučkej nádeji, že voličská priazeň ich neminie, si hovejú v polohe tých "dobrých".

Zvolil som si ťažšiu cestu a aj s odstupom niekoľkých dni svoje rozhodnutie neľutujem. Naopak som rád, že zoči-voči obrovskému nátlaku som svojmu najhlbšiemu vnútornému presvedčeniu neuhol.

Na záver by som chcel vyjadriť nádej, že diskusia po uplynutí určitého času  bude ďalej pokračovať, a to v tolerantnejšom a vecnejšom duchu. A hlavne v záujme čo najskoršieho a najlepšieho možného riešenia.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Prečo Fico potrebuje kaviareň?

Rovnako ako Fico, aj Rezník bude len ťažko presviedčať demokratickú verejnosť, že sa zmenil.

DOMOV

Polícia si nahrala preberanie úplatku na Vysokej škole Sv. Alžbety

NAKA tiež obvinila šéfa daňovej kontroly.

EKONOMIKA

Hypotéku pre mladých zrušia. K podpore sa majú ľudia dostať inak

Aby ľudia vedeli, o koľko si reálne budú môcť po roku znížiť svoj základ dane, budú od bánk dostávať potvrdenia.


Už ste čítali?