Trójsky kôň v bratislavských vodárňach

Autor: Oliver Kríž | 25.2.2015 o 20:07 | (upravené 26.2.2015 o 11:09) Karma článku: 6,67 | Prečítané:  1776x

V mojom predchádzajúcom blogu s názvom „Tichá ropa brehy myje“ som naznačil, že v našom boji proti trasovaniu ropovodu cez Bratislavu neustaneme a nenecháme sa uspať ani podozrivým tichom ktoré sa rozlieha okolo hlavných aktérov sporného projektu. http://www.kriz.sk/moj-blog/103-ticha-ropa-brehy-myje-nedovolme-to

Existuje však ešte jedna závažnejšia skutočnosť, ktorá nás nabáda k veľkej ostražitosti, no zároveň aj k činom a to je neuveriteľný konflikt záujmov. Neuveriteľný konflikt záujmov na strane tých, ktorí by aj v súvislosti s ropovodom mali na prvom mieste dbať  na záujmy obyvateľov tohto mesta. Skôr než však odkryjeme naznačené riziko pripomeňme si pár faktov.

V súvislosti s ropovodom už niekoľko rokov opakovane upozorňujeme na obrovské environmentálne riziká spojené s jeho výstavbou. Tisícky ľudí podpísalo petície proti trasovaniu ropovodu cez Žitný ostrov a Bratislavu a to predovšetkým z oprávnenej obavy o zničenie a znehodnotenie to najcennejšie čo nám príroda dáva, teda zdrojov pitnej vody. Poviete si, našťastie tu máme Bratislavskú vodárenskú spoločnosť (BVS), tá nám pri boji za ochranu zdrojov pitnej vody určite pomôže a vodu ochráni.  Príde vám to ako logické aj v momente keď si na webe BVSky čítate slová o spoločenskej zodpovednosti: „Spoločnosť si uvedomuje dôležitosť pitnej vody, a s tým spojenú potrebu ochrany životného prostredia, a preto podporuje environmentálne, športové, kultúrne podujatia a projekty na území, na ktorom obchodne pôsobí.“ Ešte logickejšie sa pozícia BVS javí v kontexte s tým, že väčšinovým akcionárom firmy je mesto Bratislava.

Ale nakoľko sme na Slovensku a zákony logiky tu mnohokrát neplatia, tak Bratislavská vodárenská spoločnosť nás pravdepodobne neochráni... A prečo je to tak? Nuž ako som už naznačil, bráni jej v tom brutálny konflikt záujmov. A v čo teda spočíva?

Je všeobecne známe, že ropovod cez Bratislavu má stavať združenie Bratislava – Schwechat Pipeline, ktoré založil slovenský štátny Transpetrol a rakúska OMV. Logická konštelácia. Čo však už logické vonkoncom nie je tak, to sú osoby  a obsadenie frašky zvanej ropovod cez Žitný ostrov a Bratislavu.

Podpredsedom predstavenstva a jedným z konateľov štátneho Transpetrolu je istý právnik JUDr. Stanislav Rehuš s trvalým pobytom Na Hlinách 35 v Trnave, čo by nebolo až také neobvyklé, keby človek s rovnakým menom a adresou trvalého pobytu nebol zároveň členom predstavenstva a finančným riaditeľom Bratislavskej vodárenskej spoločnosti! Absurdné, absurdné, absurdné!

V kontexte pripravovaného projektu ropovodu ide o brutálny konflikt záujmov a výsmech všetkým čo proti ropovodu bojujú, výsmech slušným obyvateľom Bratislavy!

Za zmienku stoja aj časové súvislosti pôsobenia pána doktora Rehuša. V predstavenstve BVSky ho máme od 3.8. 2011 a viac menej k tomuto obdobiu prestala BVS uverejňovať na svojom webe kritické články na adresu projektu ropovodu.  A ani nie rok na to sa podarila Transpetrolu, resp. ministerstvu hospodárstva parádna akvizícia – za podpredsedu predstavenstva si vybrali finančného riaditeľa a člena predstavenstva Bratislavskej vodárenskej spoločnosti, toho istého doktora Rehuša, ktorý šéfuje v bratislavských vodárňach.

No a tak je kritický hlas BVSky, ochrankyne našej pitnej vody umlčaný – Transpetrol, akcionár ropovodu má totiž v bratislavských vodárňach Trójskeho koňa z Trnavy.  

Nie, nezdá sa nám to normálne a najbližšom zastupiteľstve mesta Bratislava o tejto skutočnosti budeme informovať aj poslancov mesta a rovnako sa budeme pýtať primátora aký postoj zaujme k tejto kauze ako štatutárny zástupca hlavného akcionára. Rovnako nás zaujíma aktuálny postoj vedenia BVS k projektu ropovodu.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Mistrík odstúpil z prezidentského súboja, podporil Čaputovú

Mistríkovo rozhodnutie ocenil aj prezident Kiska a tiež podporil Čaputovú.

KOMENTÁR PETRA TKAČENKA

Toto by Čaputová nemala zahodiť

Po dvadsiatich rokoch môže prvé kolo vyhrať blok mimo Smeru a HZDS.

AUTO

Prichádza malé SUV Škoda Kamiq. Aké sú naše prvé dojmy?

Zaboduje priestorom aj bohatou výbavou.


Už ste čítali?