Nový most alebo Most SNP?

Autor: Oliver Kríž | 9.4.2012 o 16:04 | (upravené 14.4.2012 o 21:34) Karma článku: 0,00 | Prečítané:  251x

Na rokovanie Mestského zastupiteľstva bol dňa 30.3. 2012 predložený návrh na premenovanie Nového mosta opäť na most SNP. V prospech tohto návrhu hlasovala väčšina poslancov, teda most sa opäť oficiálne vráti k svojmu staršiemu názvu. Osobne som hlasoval proti, lebo som s návrhom nesúhlasil. V žiadnom prípade nechcem spochybňovať historický význam SNP. Práve naopak; domnievam sa že zlomová dejinná udalosť ako povstanie proti totalitnému režimu si zaslúži viac ako „vlastný" most (kvôli ktorému mimochodom bolo zbúrané celé historické podhradie).

Svoje výhrady proti premenovaniu mosta by som rád zhrnul do niekoľkých bodov:

1. Z princípu mi prekáža trend neustále (a mnohokrát tendenčne) meniť názvy ulíc, námestí a mostov. Každé pomenovanie má svoj historický kontext a je nešťastné ho meniť pri každej zmene politickej klímy. Podobným spôsobom prišla Bratislava o námestie 4. apríla, ktoré je dnes „Hlavné". Pritom 4. apríl je z pohľadu Bratislavy priam kľúčový, keďže v tento deň v roku 1945 bolo naše mesto oslobodené od nemeckej armády.

2. SNP je naozaj jeden z kľúčových medzníkov v našich moderných dejinách. Ale Bratislava dnes už má verejný priestor, ktorý svojím názvom pripomína túto dôležitú udalosť - týmto priestorom je Námestie SNP v centre mesta. Ak si naozaj chceme uctiť SNP, mali by sme venovať adekvátnu pozornosť tomuto námestiu, ktoré je dnes spustnuté a potrebovalo by celkovú rekonštrukciu (podobne ako aj most). Čiže financie na starostlivosť o námestie (a most) nemáme, ale dôležité je že oba priestory hrdo nesú názov SNP? Cítim za tým určitý druh pokrytectva a formalizmu.

3. V čase prípravy a výstavby mosta sa v médiách a medzi odbornou aj širšou verejnosťou bežne používalo spojenie „Nový most cez Dunaj", ktoré sa už vtedy ukotvilo vo verejnom povedomí. Názov odráža vtedajšie predstavy o budovaní „novej" Bratislavy ako modernej metropoly a tiež ambíciu urbanizovať pravý breh Dunaja.
Po roku 1990 padlo rozhodnutie pomenovať všetky bratislavské mosty jednoduchými názvami, ktoré súvisia s miestnym kontextom. Rozhodnutie bolo prijaté odbornou komisiou, ktorej členmi boli historici, architekti a urbanisti. Názov „Nový most" je pre toto dielo charakteristický; jednak vystihuje kontrast voči Starému mostu a taktiež definuje „novosť" riešení doby, v ktorej vznikal (a to v pozitívnom aj negatívnom zmysle). Starý a Nový most sú prvé dva bratislavské pevné mosty, pričom Starý most spadá do industriálnej éry konca 19. storočia a Nový most do modernej éry 60. rokov 20. storočia.

4. V neposlednom rade je tu aj ekonomický aspekt. Pre hlavné mesto nevzniknú možno priame finančné náklady. Ale existuje množstvo máp, navigačných systémov a knižných sprievodcov, kde figuruje názov Nový most. Mnohé cestovné kancelárie budú musieť meniť svoje propagačné materiály a kartografické spoločnosti budú prekresľovať a tlačiť nové mapy (nehovoriac o tom že pre turistov je názov „New Bridge" oveľa zrozumiteľnejší ako „The Bridge of the Slovak National Uprising").  Je tiež vhodné si pripomenúť, že hlavné mesto nemá financie mnohokrát ani na plnenie svojich zákonných povinností (napr. údržba ciest a komunikácií, kvalitná MHD, atď.). V tomto kontexte sa javí premenovávanie mosta ako prázdne politické gesto.

Myslím si, že k premenovaniu symbolov Bratislavy by mal existovať závažný dôvod a širší konsenzus, a diskusia o ňom by nemala byť vedená iba na politickej úrovni. Takémuto kroku by mal predchádzať seriózny prieskum verejnej mienky a mali by sa k nemu vyjadriť aj odborníci z FA STU a ÚSTARCH SAV. V opačnom prípade môže samotné premenovanie polarizovať verejnosť a v budúcnosti môže vyvolať opäť nové premenovanie.

Domnievam sa, že celý proces premenovávania bola čisto politická fraška, pričom však vonkoncom nechcem staronový názov mosta znevažovať. Obyvatelia Bratislavy budú most naďalej volať tak, ako chcú; mnohí mu hovoria Nový most, iní zase Most SNP. Oficiálny názov na tom nič nezmení. A tiež nezmení nič na kvalite života Bratislavčanov.

(niektoré formulácie v článku sú inšpirované argumentmi môjho kolegu Ivana Bútoru)

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Mistrík odstúpil z prezidentského súboja, podporil Čaputovú

Mistríkovo rozhodnutie ocenil aj prezident Kiska a tiež podporil Čaputovú.

KOMENTÁR PETRA TKAČENKA

Toto by Čaputová nemala zahodiť

Po dvadsiatich rokoch môže prvé kolo vyhrať blok mimo Smeru a HZDS.

AUTO

Prichádza malé SUV Škoda Kamiq. Aké sú naše prvé dojmy?

Zaboduje priestorom aj bohatou výbavou.


Už ste čítali?